Kuzenim 5 yıllığına yeni bir araba kredisi için 15.000 dolar borç aldı. Bana kredinin sonunda, faiz ve anapara için 21.000 dolar ödediğini söyledi. Kredinin oranı neydi? A.% 7 B.% 8 C.% 9 D.% 10

Kuzenim 5 yıllığına yeni bir araba kredisi için 15.000 dolar borç aldı. Bana kredinin sonunda, faiz ve anapara için 21.000 dolar ödediğini söyledi. Kredinin oranı neydi? A.% 7 B.% 8 C.% 9 D.% 10
Anonim

Cevap:

Bende var #8%#

Açıklama:

Bu soruyu şöyle yorumladım:

Ödenen toplam faiz:

#$21,000-$15,000=$6000#

Bu her yıl verir:

#($6,000)/5=$1,200#

cinsinden yazmak için bir oran kullanırız. #%#:

15.000 # $: 1200 $ =% 100: x% #

yeniden düzenlemek:

= / (($) 1,200 *% 100 iptal) (iptal ($) 15.000) =% 8 # # x%

Cevap:

Cevap, listelediğiniz seçeneklerden hiçbiri değil. Ancak aynı işlemi yapmaktan vazgeçmeye devam edersek, kredi oranının% 40'ı olur.

Açıklama:

% 7 faiz

#7/100=0.07#

#15,000*0.07=1,050#

#15,000+1,050=16,050#

% 8 faiz

#8/100=0.08#

#15,000*0.08=1,200#

#15,000+1,200=16,200#

% 9 faiz

#9/100=0.09#

#15,000*0.09=1,350#

#15,000+1,350=16,350#

% 10 faiz

#10/100=0.10#

#15,000*0.10=1,500#

#15,000+1500=16,500#

Yani listelediğiniz seçimlerden hiçbiri gerçekten yok.

Dolayısıyla, yüzdeleri listelemeye devam edeceksek, sonunda şunu bulduk:

% 40 faiz

#40/100=0.40#

#15,000*0.40=6,000#

#15,000+6,000=21,000#