Cevap:
Aşağıdaki bir çözüm sürecine bakın:
Açıklama:
İlişki için bir denklem yazabiliriz:
Ne kadar olduğunu bulmak için
Sam'in satın aldığı çikolataların toplam maliyeti
Jill 2,10 dolara bir paket cips ve bir çikolata almıştı. Jack, 5.15 dolara 2 çanta cips ve 3 çikolata satın aldı. Bir torba cipsin maliyeti nedir?
1.15 $ 1 torba çip maliyeti ve 1 torba şeker = 2.10 $ 3 torba çip ve 3 torba şeker maliyeti = 3x 2.10 $ = 6.30 $ 2 torba çip ve 3 torba şeker maliyeti = 5.15 ABD Doları = Çıkarma, 1 torba çip maliyeti = 6.30 $ - 5.15 $ 1.15 $
Sally üç çikolata ve bir paket sakız aldı ve 1,75 dolar ödedi. Jake iki çikolata ve dört paket sakız aldı ve 2.00 dolar ödedi. Bir denklem sistemi yazın. Bir çikolata çubuğunun maliyetini ve bir paket sakız maliyetini bulmak için sistemi çözün.
Bir çikolata çubuğunun maliyeti: 0,50 dolar Bir paket sakız maliyeti: 0,25 dolar 2 denklem sistemi yazın. çikolata paketlerinin fiyatı için x, bir paket sakız fiyatı için x kullanın. 3 çikolata ve bir paket sakız, 1.75 dolara mal oluyor. 3x + y = 1.75 İki çikolata ve dört paket sakız maliyeti 2.00 $ 'dır 2x + 4y = 2.00 Denklemlerden birini kullanarak, x'i y cinsinden çözün. 3x + y = 1.75 (1. denklem) y = -3x + 1.75 (her iki taraftan 3x çıkarma) Şimdi y'nin değerini biliyoruz, diğer denklemde takın. 2x + 4 (-3x + 1.75) = 2.00 Benzer terimleri dağıt ve b
Bir tüccarın 30 dolara mal olan 5 kilo karışık somunu var. Pound başına 1,50 dolara mal olan fıstık ve pound başına 4,50 dolara mal olan 50 pound elde etmek için pound'u eklemek istiyor. Kaç kilo fıstık gerekir?
Tüccar, karışımını yapmak için 29.2 pound fıstık ihtiyacı var. Karışıma eklenen fıstık miktarını P ve karışıma eklenen kaju miktarını P yapın.Elimizde: 5 + P + C = 50 rarr P + C = 45 Karışım pound başına 2,90 dolara mal olacaksa, 50 pound 145 dolara mal olacaktır. Bu nedenle: 30 + 1.5P + 4.5C = 145 ya da 1.5P + 4.5C = 115 ya da 1.5 (P + C) + 3C = 67.5 + 3C = 115 ya da 3C = 47.5 ya da C = 47.5 / 3 rar P + 47.5 / 3 = 45 rarr P = 45-47.5 / 3 = (135-47.5) /3=87.5/3~~29.2