Cevap:
Açıklama:
Bunlar gibi sorular genellikle oldukça basit hesaplamaları içerir, ancak sözcüklerle anlatılan bir senaryoyu matematik hesaplamalarına dönüştürebilmek için önemlidir. Öğrenciler genellikle bu tür soruları zor bulmaktadır.
Öncelikle bilgileri dikkatlice okuyunuz ve daha sonra kısa cümle ile verilenleri özetleyiniz.
Pat aldı
Çek ve nakit kullanarak ödeme yaptı.
Ödenen toplam tutar
Gömleklerin hepsi aynı fiyata.
Her gömleğin bedeli şuydu:
Tommy ve Cory 42 dolarlık bir liste fiyatı ile bir scooter satın aldı. Liste fiyatından% 15 indirim aldı ve% 7 satış vergisi ödedi. Çocuklar, scooter'ların maliyetini eşit olarak paylaştıysa, her biri ne kadar ödedi?
$ 19.10% 15 indirim,% 100 -% 15 = kalan% 85 ile aynıdır. 42,00 $ x 0,85 = 35,70 $ Vergi eklendi, bu yüzden% 100 + 7% = 107% 35,70 $ 1,07 = 38,99 $ Bu fiyatı paylaşıyorlar, böylece 2 $ 38,118 / 2 = 19,0995 $ 'a yükseldiler.
Lisa çocuklarına dört gömlek ve üç çift pantolon 85.50 dolara satın aldı. Ertesi gün döner ve 115,00 $ karşılığında üç gömlek ve beş çift pantolon satın alır. Her gömleğin ve pantolonun fiyatı ne kadar?
Bir gömlek için fiyat = $ 7.50 bir çift pantolon için fiyat = $ 18.50 x ve y değişkenlerinin giyimdeki problemleri temsil etmesine izin vererek başlayın. X bir gömleğin fiyatı olsun. Bir pantolonun bedeli olsun. Denklem 1: renk (kırmızı) 4x + 3y = 85.50 Denklem 2: renk (mavi) 3x + 5y = 115.00 Eleme veya sübstitüsyon kullanarak her değişken için çözebilirsiniz. Bununla birlikte, bu durumda, kullanımı ortadan kaldırmayı kullanacağız. İlk önce, her bir çift pantolonun fiyatı olan y'yi çözeceğiz. Y'yi izole etmek için, x'i yok etmeliyiz. Bun
Sally üç çikolata ve bir paket sakız aldı ve 1,75 dolar ödedi. Jake iki çikolata ve dört paket sakız aldı ve 2.00 dolar ödedi. Bir denklem sistemi yazın. Bir çikolata çubuğunun maliyetini ve bir paket sakız maliyetini bulmak için sistemi çözün.
Bir çikolata çubuğunun maliyeti: 0,50 dolar Bir paket sakız maliyeti: 0,25 dolar 2 denklem sistemi yazın. çikolata paketlerinin fiyatı için x, bir paket sakız fiyatı için x kullanın. 3 çikolata ve bir paket sakız, 1.75 dolara mal oluyor. 3x + y = 1.75 İki çikolata ve dört paket sakız maliyeti 2.00 $ 'dır 2x + 4y = 2.00 Denklemlerden birini kullanarak, x'i y cinsinden çözün. 3x + y = 1.75 (1. denklem) y = -3x + 1.75 (her iki taraftan 3x çıkarma) Şimdi y'nin değerini biliyoruz, diğer denklemde takın. 2x + 4 (-3x + 1.75) = 2.00 Benzer terimleri dağıt ve b